Wirusowe zapalenie wątroby

Tak naprawdę większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielu ludzi choruje z powodu wirusowego zapalenia wątroby. Co prawda jednym z objawów przy typie B jest żółtaczka, jednak fakt jest taki, że nie zawsze się ona pojawia. Co się z tym wiąże, istnieje spora grupa ludzi, którzy chorują, ale jednocześnie nawet nie zdają sobie z tego sprawy, przez co niestety nieświadomie zarażają kolejne osoby. Dlatego też, warto wiedzieć jak najwięcej na ten temat, tak aby już pierwsze sygnały nas zaniepokoiły.

Im szybciej dostrzeżemy pierwsze objawy i podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa będzie szansa, że uda nam się spowolnić postęp choroby.

Co warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to może ono przez lata być utajone, ponieważ organizm wytworzy przeciwciała, które będą hamowały ekspresję genów. Jednak pod wpływem niektórych czynników mogą się one reaktywować i wówczas pojawi się ostre zapalenie wątroby. Co więcej, to właśnie wirusowe zapalenie wątroby, zwłaszcza typu B i C znacząco wpływa na ryzyko zachorowania na raka wewnątrzkomórkowego.

Może się również z tego powodu pojawić marskość wątroby. Warto więc wiedzieć, że wirusowe zapalenie wątroby typu A pojawia się głównie po zakażeniu drogą pokarmową. To oznacza, że trzeba uważać na brudne ręce, jak i złe warunki sanitarne, czy spożywanie surowych potraw. Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B można złapać poprzez kontakt z krwią chorego albo innymi jego wydzielinami, to oznacza, że możemy się zarazić również poprzez współżycie seksualne, jak i podczas porodu.

Podobnie można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Przez kontakt seksualny, przez używanie tych samych sprzętów medycznych i niemedycznych co osoba chora, jak i podczas porodu.

Zovirax Intensive jest kremem używanym do pielęgnacji

Jak się chronić?

Jak widać, bardzo łatwo jest się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby. Dlatego też, warto podjąć odpowiednie działania, aby takiej sytuacji uniknąć.

Dbać o higienę, unikać niepewnych salonów kosmetycznych i tatuaży, unikania stosunków seksualnych z przygodnymi osobami. Jednak największą ochronę przed zarażeniem się wzw może nam dać tylko szczepienie. To oznacza, że powinniśmy je jak najszybciej wykupić, jednocześnie zastanawiając się czy skorzystać z takiego połączonego, które będzie nas chroniło przed typem A i B, czy zrobić osobno szczepienia na każdy typ. Warto dbać o swoje zdrowie, a najlepiej to zrobimy, jeśli będziemy działać profilaktycznie.

Dlatego właśnie warto pomyśleć o tym, aby jak najszybciej zaszczepić się przeciwko zarażeniu wzw.