Wirusowe zapalenie wątroby badania

Bardzo często wśród wszystkich ludzi na całym świecie występuje wirusowe zapalenie wątroby. Co więcej, wirus ten powodowany może być przez różne genotypy, a te z kolei mogą w różny sposób reagować na podjęte leczenie. Co więcej, o ile w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, możemy stosować profilaktyczne szczepienia, o tyle w przypadku typu C, takich szczepień jeszcze nie odkryto. Co gorsza, jeśli dojdzie do zarażenia tym wirusem, to może się okazać, że będzie on obecny w organizmie przez długi czas, ale nie będzie dawał żadnych objawów, przez co osoba zarażona nie będzie wiedziała, że jest jego nosicielem.

Objawy nie zawsze są jasne

Dodatkowym utrudnieniem jeśli chodzi o rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby jest fakt, że jeśli już pojawią się jakieś objawy, to na początku bardzo często mogą być one pomylone z grypą. Mamy tutaj gorączkę, ból stawów, zmęczenie, wymioty, czy ogólne złe samopoczucie. Dopiero po jakimś czasie może się pojawić odbarwienie kału, ciemniejsze zabarwienie moczu, czy żółtaczka, która już praktycznie nie będzie zostawiała żadnych wątpliwości odnośnie tego, na co zachorowaliśmy. Jednak w tym przypadku, tak samo jak przy innych chorobach, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Dlatego też, warto wiedzieć, jakie badania można wykonać, tak abyśmy mieli pewność, że ich wyniki pomogą nam określić czy mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem wątroby czy jednak z jakąś inną chorobą, która daje bardzo podobne objawy, przynajmniej te początkowe.

Jakie badania?

Jeżeli chcemy mieć dokładne wyniki odnośnie tego, czy zaraziliśmy się wirusowym zapaleniem wątroby, to najlepiej będzie, jeśli poddamy się odpowiednim badaniom laboratoryjnym. Wówczas będzie nam pobrana krew w celu zdiagnozowania cholestazy. Wówczas będzie można sprawdzić czy w naszej krwi znajduje się ALP, GGT lub bilirubina, których podwyższony poziom może wskazywać na występowanie zapalenia albo zablokowanie dróg żółciowych. Możemy też wykonać badania krwi, które będą miały na celu zdiagnozowanie uszkodzenia komórek wątrobowych. Albo możemy jeszcze wykonać badanie krwi, które będzie miało określić ogólny stan naszej wątroby. Im gorsze będą wyniki tym większe będzie prawdopodobieństwo, że doszło do uszkodzenia komórek wątroby, jednak w tym przypadku może to być spowodowane innymi schorzeniami. Jeśli wykonamy takie laboratoryjne badania i nie wykażą one zmian, to będziemy mieli pewność, że wszystko jest w porządku.

Jeśli te zmiany się pojawią, to będziemy musieli sprawdzić, jakie leczenie powinno być przez nas podjęte.