Wirusowe zapalenie wątroby C

Musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to ma ono kilka typów. Z jednej strony są one do siebie trochę podobne, a z drugiej w niektórych punktach między sobą się mocno różnią. Dlatego warto się jak najwięcej dowiedzieć na ich temat, tak aby wiedzieć, czego można się spodziewać po każdym z nich. Wówczas jeśli dojdzie do zachorowania, to również nasza wiedza pomoże nam spokojniej podejść do całego tego tematu.

Tym bardziej, że wbrew pozorom, bardzo łatwo można się zarazić tym wirusem.

Co wiemy o typie C?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu C, to trzeba wiedzieć, że jest on wywoływany przez wirus HCV, który w dodatku występuje w 6 różnych genotypach. To oznacza, że każdy z tych genotypów może w inny sposób odpowiedzieć na nasze działania polegające na leczeniu tej choroby. Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczny jest to wirus.

Przede wszystkim dlatego, że przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów, a więc nawet nie będziemy mieli najmniejszego pojęcia, że mamy w sobie tego wirusa. Dodatkowo stan zapalny jaki jest przez niego wywoływany, bardzo często przechodzi w chorobę przewlekłą, a ta z kolei może doprowadzić do marskości wątroby, albo nowotworu. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat tego typu zapalenia wątroby, to to, że jak na razie nie wynaleziono szczepionki, która w skuteczny sposób mogłaby chronić przed zarażeniem tą chorobą. Za pomocą szczepionki możemy się tylko chronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B.

Kiedy istnieje ryzyko zarażenia się?

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C, do zarażenia dochodzi poprzez krew i produkty krwiopochodne. To oznacza, że możemy się zarazić poprzez zabiegi medyczne, które będą wykonane źle wysterylizowanymi narzędziami, jak i przez zabiegi kosmetyczne, które wymagają naruszenia ciała. Chociaż tutaj do zarażanie dochodzi rzadziej niż w przypadku typu B, to jednak także może do niego dojść podczas stosunku seksualnego. Niewielkie są również szanse na to, że wirusowym zapaleniem wątroby typu C, zarazi się niemowlę karmione piersią.

Warto mieć świadomość istnienia tej choroby. Tym bardziej, że szczególnie narażone są na nią osoby, które pracują w służbie zdrowia, te u których przetoczono krew, jak i te u których podaje się czynniki krzepnięcia pobierane z krwi, aby zmniejszyć ich problemy z hemofilią. Trzeba również podkreślić, że szczególnie na zachorowanie na typ C są narażone te osoby, które mieszkają pod jednym dachem, albo mają bliski kontakt z osobami zarażonymi wirusowym zapaleniem wątroby typu B.