Wirusowe zapalenie wątroby dieta

Już nie raz udowodniono, że podczas leczenia czy ogólnie występowania różnych chorób, bardzo ważne jest to co chory je. Dlatego też, jeśli wiemy, że zostaliśmy zarażeni wirusowym zapaleniem wątroby, powinniśmy się dowiedzieć, jak teraz ma wyglądać nasza dieta. Tak abyśmy mieli pewność, że nie będziemy dodatkowo obciążać naszego organizmu, że nie będziemy go osłabiać, a wręcz przeciwnie, że nasze działania będą pomagały w leczeniu i sprawią, że łatwiej będzie nam wrócić do pełni zdrowia. Dlatego też, im szybciej zmienimy naszą dietę, tym szybciej będziemy mogli się lepiej poczuć.

To nie jest łatwe

Tak naprawdę karmienie osoby chorej na wirusowe zapalenie wątroby, wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Z jednej strony mogą się pojawiać wzdęcia, wymioty, uczucie pełności, ale może się również okazać, że osoba chora ma problem z jedzeniem, bo po prostu nie ma na nie apetytu. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby do diety u osoby chorej na wirusowe zapalenie wątroby podchodzić indywidualnie i jak najlepiej dopasowywać ją nie tylko do potrzeb takiego chorego, ale również do fazy choroby, w jakiej właśnie się znajduje. Jednak zawsze powinniśmy dążyć do tego, aby zapewniać mu wszystkie niezbędne składniki i minerały, bo to właśnie one będą miały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu i wsparcie podczas leczenia.

Oczywiście, nie trzeba chyba nikomu mówić, że w takiej diecie kategorycznie należy wykluczyć spożywanie alkoholu, jak i palenie papierosów, które tylko pogarszałyby stan pacjenta.

Na co zwracać uwagę?

Podczas przygotowywania diety dla chorego na wirusowe zapalenie wątroby powinniśmy dopilnować, aby zjadał on 5 – 6 posiłków dziennie. Częściej, ale mniejszych dzięki czemu nie będzie aż tak bardzo obciążał wątroby. Z tego samego powodu powinniśmy dopilnować, aby jego posiłki były lekko strawne, czyli sucharki, biszkopty czy kefiry są jak najbardziej dozwolone.

Podczas przygotowywania posiłków dla chorego na wirusowe zapalenie wątroby powinniśmy pilnować, aby nie było w nim zbyt dużo błonnika, wzdymających warzyw czy ostrych przypraw. Należy również unikać potraw smażonych, na rzecz gotowanych i pieczonych w folii. Ogólnie jeśli chodzi o dietę chorego na wzw powinniśmy dopilnować, aby jego dieta była lekka, łatwa do strawienia i pozbawiona ostrych przypraw, które mogłyby prowadzić do dodatkowego podrażnienia wątroby. Należy również pilnować, aby posiłki nie były zbyt obfite, bo to również może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie, i tak już osłabionej wątroby.