Wirusowe zapalenie wątroby jak można się zarazić

Zazwyczaj kiedy myślimy o żółtaczce, to myślimy o małych dzieciach, które się z nią rodzą, albo u których pojawia się ona w ciągu kilku godzin po porodzie. Jest to wówczas spowodowane zbyt wysokim poziomem bilirubiny w ciele dziecka, która nie zdążyła zostać usunięta przed porodem. Jednak nie zawsze myślimy o tym, że na żółtaczkę mogą chorować również osoby dorosłe, u których będzie ona wywołana zarażeniem się wirusowym zapaleniem wątroby. Jak się okazuje, wcale nie jest trudno zarazić się tą chorobą.

Łatwo można się zarazić

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo łatwo można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby. Może się wówczas okazać, że zaraziliśmy się poprzez wypicie skażonej wody, albo zjedzenie skażonego pokarmu.

To właśnie w takich sytuacjach dochodzi do zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu A, które określane jest jako choroba brudnych rąk. Zakażenie w tym przypadku odbywa się na drodze pokarmowej, kiedy to zarażona osoba po wyjściu z łazienki niedostatecznie myje ręce i przenosi zarazki na kolejne przedmioty, które dotykane są przez inne osoby i powodują ich zarażenie. Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, to do zarażenia dochodzi poprzez krew. Wystarczy już niewielka jej ilość, czasami nawet nie widoczna gołym okiem, aby doszło do zakażenia. W przypadku typu B może do niego dojść podczas stosunku seksualnego czy nawet podczas porodu, kiedy wirus jest przekazywany z matki na dziecko. Może dojść do niego także podczas przetaczania krwi, czy użycia zabrudzonych narzędzi chirurgicznych.

W przypadku typu C, można się zarazić przez zabrudzone narzędzia, jednak rzadziej dochodzi do zarażenia z powodu współżycia seksualnego czy karmienia piersią.

Jak się bronić?

Jeżeli chcemy się bronić przed wirusowym zapaleniem wątroby, to powinniśmy unikać wszystkich tych sytuacji, w których może dojść do zarażenia. Jeśli wybieramy fryzjera, kosmetyczkę czy tatuażystę, to należy wybierać sprawdzone gabinety. Tak samo powinniśmy wybierać stomatologa czy ośrodki zdrowia. Z drugiej strony, jeśli chcemy się bronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B i A, to możemy skorzystać ze specjalnych szczepień. Przyjmujemy wówczas osobne szczepienie na każdy z tych typów, albo możemy skorzystać ze szczepionki skojarzonej, która będzie nas chroniła prze nimi obydwoma równocześnie.

Warto wiedzieć, w jaki sposób można się zarazić tą chorobą, czego unikać, jak również kiedy można zastosować profilaktyczne szczepienia. Im większa będzie nasza wiedza, tym mniejsze niebezpieczeństwo, że zachorujemy.