Wirusowe zapalenie wątroby objawy

Wbrew temu co może nam się wydawać, bardzo dużo osób jest nosicielami wirusowego zapalenia wątroby, chociaż mogą oni mieć różny typ A, B lub C. Nie mniej, warto wiedzieć kiedy można się zarazić tym wirusem, jak również jakie są objawy tej choroby, bo wówczas będzie istniała największa szansa na to, że uda nam się w porę je wykryć. Chociaż nie będzie to łatwe, ponieważ wirusowe zapalenie wątroby przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, a jeśli już się objawi, to od razu może dojść do ostrego zapalenia wątroby i jej marskości.

Na początku nie ma żadnych objawów

W większości przypadków w początkowych stadiach choroba może nie dawać żadnych objawów. Jeśli już to czasami przy wirusowym zapaleniu wątroby, zwłaszcza typu B i C mogą pojawiać się nudności, gorączka, a w tym drugim przypadku mogą się również pojawiać stany depresyjne. Są to jednak takie objawy, które mogą się pojawiać przy wielu różnych chorobach i nie zawsze muszą być od razu łączone z wirusowym zapaleniem wątroby. Zazwyczaj takie ostre zakażenia mogą się przemienić w przewlekłe postacie choroby, a dotyczy to częściej młodych osób niż starszych. Formy ostre niejednokrotnie ustępują samoistnie, jednak jeśli doszło już do rozwinięcia się formy przewlekłej, to potrzebne będzie odpowiednie leczenie, które jednocześnie będzie się odbywało na wielu różnych poziomach. To też oznacza, że chory podczas leczenia będzie musiał się regularnie poddawać różnym badaniom, które będą miały między innymi określić poziom uszkodzenia jego wątroby.

Jakie mogą być objawy?

Jeżeli interesuje nas to, jakie objawy mogą być wywoływane przez wirusowe zapalenie wątroby to warto wiedzieć, że przede wszystkim będzie to: zmęczenie, gorączka, nudności i problemy z apetytem. Może się w pewnym momencie pojawić zaciemniony mocz, albo odbarwiony kał, a takim pewnym znakiem z czym mamy do czynienia, z pewnością będzie żółtaczka. Jednak pamiętajmy, że początkowo mogą nie występować żadne objawy, a co więcej, u niemowląt i młodszych dzieci podczas choroby te objawy się w ogóle mogą nie pojawić. To też powoduje, że choroba ta jest taka podstępna i złośliwa. Im później zostanie odkryta, tym większe spustoszenie może spowodować w naszym organizmie. Jeśli chodzi o ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, to warto sięgnąć po specjalne szczepienia. One są naprawdę skuteczne, więc warto je wykonać. Gorzej jest w przypadku typu C, ponieważ tutaj odpowiednie szczepionki nie zostały jeszcze odnalezione. Dodatkowo powinniśmy ostrożnie wybierać salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, jak i partnerów seksualnych.