Wirusowe zapalenie wątroby przyczyny

Zazwyczaj nie wiele mówi się o różnych chorobach, a przynajmniej nie interesujemy się nimi dopóki ten problem nie dotyczy nas samych albo kogoś z naszych bliskich. Dlatego też, możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele jest osób, które mają w sobie wirusowe zapalenie wątroby. Co więcej, to powoduje, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, w jak łatwy sposób można się tą chorobą zarazić. Dlatego też, tak ważne jest to, aby jak najczęściej prowadzone były takie akcje społeczne jak Żółty Tydzień, które wiążą się z poszerzaniem naszej wiedzy na temat chorób związanych z wirusowym zapaleniem wątroby.

To trzeba wiedzieć

Najczęściej mówimy o wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B i C, jednak warto wiedzieć, że możemy mieć również do czynienia z typem D i E.

Co więcej, każdy z tych typów może być przenoszony w inny sposób, może inaczej oddziaływać na podawane leki, a dodatkowo jeszcze może się okazać, że w inny sposób może zacząć się objawiać. Dlatego też warto wiedzieć, że typ E praktycznie nie występuje w Polsce, a typ D jest powiązany z typem B. Jeśli więc będziemy wiedzieli, jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu A, B i C, to będziemy już posiadali podstawową wiedzę na ten temat. Tym bardziej, że dzięki niej, będziemy wiedzieli, czego powinniśmy unikać i co powinniśmy robić, aby do minimum ograniczyć prawdopodobieństwo, że zarazimy się tą chorobą. Jedną z najważniejszych informacji może być ta, że przeciwko typowi A i B, możemy skorzystać ze specjalnych szczepionek, które będą nas skutecznie przed nimi chronić.

Jak można się zarazić?

Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu A, to jest ono chorobą przenoszoną przez brudną wodę, brudne pożywienie, czy kontakt z osobą zarażoną, która niedostatecznie dba o swoją higienę. Wystarczy wówczas, że napijemy się takiej zakażonej wody albo zjemy zakażone mięso i już będzie istniało spore prawdopodobieństwo, że zachorujemy. Z kolei wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C możemy się zarazić poprzez kontakt z krwią chorego. To oznacza, że może do zarażenia dojść podczas przetaczania krwi, wykonywania zabiegów zabrudzonymi narzędziami przy jednoczesnym nacinaniu skóry. Co więcej, typem B i C możemy się zarazić u kosmetyczki, stomatologa albo tatuażysty, jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie działania podczas sterylizowania narzędzi.

Warto wiedzieć jakich sytuacji unikać, bo wówczas będzie istniała największa szansa, że uda nam się uniknąć zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby. Zwłaszcza jeśli nie będziemy wybierali podejrzanych gabinetów do wykonania różnych zabiegów.