Wirusowe zapalenie wątroby typu a szczepionka

O ile szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B podawane są obowiązkowo wszystkim dzieciom, i to już od pierwszej doby życia. O tyle w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A szczepienia te znajdują się wśród szczepień zalecanych, ale nie ma obowiązku korzystania z nich. A szkoda, bo tak naprawdę wcale nie jest trudno zarazić się tym wirusem, nawet jeśli pozostajemy w kraju i nie udajemy się w żadną zagraniczną podróż do miejsca, w którym warunki sanitarne nie są na zbyt wysokim poziomie.

Jak to jest z tym wzw typu A

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu A, to warto wiedzieć, że można się nim zarazić drogą pokarmową. Wystarczy, że napijemy się wody, która będzie skażona tym wirusem, albo zjemy skażone pożywienie. Dodatkowo możemy się także zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest nim zarażona, a nie zachowuje dostatecznych warunków higienicznych. U dzieci zarażenie to przebiega zazwyczaj w sposób bezobjawowy, albo bardzo łagodny. Znowu u dorosłych w pierwszym etapie, objawy można pomylić z grypą, ponieważ mamy tutaj do czynienia z bólem stawów, gorączką, ogólnym osłabieniem, czasami z drobnymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Dopiero później może się pojawić ciemny mocz, odbarwiony kał, czy żółtaczka – która już nie pozostawia, żadnych wątpliwości na co chorujemy.

Warto się zaszczepić

Jeśli chcemy mieć chociaż minimalną pewność, że nie zachorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu A, to warto pomyśleć o skorzystaniu ze specjalnej szczepionki. Będziemy mogli wówczas wybrać taką, która będzie zawierała tylko wirus typu A, a więc tylko przed tą chorobą będzie nas chroniła. Albo będziemy mogli skorzystać ze szczepionki skojarzonej, która poza wirusem typu A, będzie w sobie zawierała również wirus typu B. To oznacza, że będziemy jednocześnie, dzięki jednemu szczepieniu chronieni przed tymi dwoma rodzajami wirusowego zapalenia wątroby. Szczepionka ta jest szczególnie polecana osobom, które pracują w służbie zdrowia, w żłobkach i przedszkolach, w wojsku, przy kontakcie z żywnością, jak i pracownikom ścieków czy kanalizacji. Co ważne, są to szczepionki całkowicie bezpieczne, wywołujące niewielkie powikłania, które są niegroźne i szybko znikają samoistnie. Co więcej, jej skuteczność jest bardzo duża, a ochrona utrzymuje się prawdopodobnie do końca życia.

Z pewnością lepiej jest się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, niż później męczyć się ze skutkami tej choroby, jakimi może być marskość lub nawet nowotwór złośliwy wątroby.