Wirusowe zapalenie wątroby typu B – co wiemy?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z jakimiś chorobami. Czasami coś o nich wiemy, czasami słyszeliśmy tylko nazwę, ale tak naprawdę nie bardzo mamy wiedzę, w jaki sposób można się nią zarazić, ani tym bardziej, co nam grozi, jeśli nie zostanie ona wykryta w odpowiednim czasie. To niejednokrotnie dotyczy takich chorób jak wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wiemy, że ono istnieje ponieważ szczepienie przeciwko tej chorobie znajduje się w obowiązkowych szczepieniach dzieci, jednak nie zawsze mamy na jej temat dostateczną wiedzę, aby wiedzieć, dlaczego to szczepienie jest aż tak ważne.

Nie trudno się zarazić

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że wcale nie jest trudno zarazić się tym wirusem. Może się to zdarzyć podczas zabiegów medycznych, jeśli zostaną one wykonane narzędziami, które nie zostały w odpowiedni sposób wysterylizowane. Możliwe jest także u fryzjera, kosmetyczki, tatuażysty czy nawet podczas stosunku seksualnego, jeśli będzie się on odbywał z osobą zakażoną. Co więcej, zazwyczaj myśląc o wirusowym zapaleniu wątroby myślimy o żółtaczce, więc wydaje nam się, że od razu rozpoznalibyśmy, że dzieje się coś złego. Jak się jednak okazuje, wirus przez długi czas może się w ogóle nie ujawniać, albo dawać takie objawy, że łatwo będzie je pomylić z czymś innym.

To oznacza, że możemy być zarażeni, albo mieć kontakt z zakażoną osobą, i nawet o tym nie wiedzieć.

Miejsca szczególnego zagrożenia

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że już niewielkie ilości krwi, nawet takie, których nie dojrzymy gołym okiem, mogą być przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu B. Co więcej, bardzo często do zakażenia dochodzi w placówkach medycznych: podczas przetaczania krwi, podawania środków krwiopochodnych, wizyty u dentysty, dializy. Z tego też powodu, warto pomyśleć o tym, aby przed planowaną operacją sprawdzić poziom przeciwciał mających nas chronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jeśli będzie ich za mało, to powinniśmy pomyśleć o zaszczepieniu się. Najlepiej jeśli przyjmiemy pełne 3 dawki, ale jeśli nie będziemy mieli na to dostatecznie dużo czasu, to możemy skorzystać z przyspieszonego programu i otrzymać dwie dawki. Warto to zrobić, aby móc spokojnie iść na operację wiedząc, że zabezpieczyliśmy się przed tym zakażeniem. Wbrew pozorom na świecie jest wielu ludzi, którzy są nosicielami wirusowego zapalenia wątroby typu B. Dlatego warto się szczepić, aby mieć pewność, że skutecznie chronimy się przed tym zarażeniem, tym bardziej, że nie jest o nie wcale tak trudno.