Wirusowe zapalenie wątroby typu C leczenie – jak przebiega?

Jeżeli chociaż trochę interesowaliśmy się już zagadnieniami związanymi z wirusowym zapaleniem wątroby, to z pewnością wiemy, że bardzo łatwo jest się zarazić tą chorobą. Jeszcze przed typem A i B możemy się bronić poprzez przyjęcie odpowiednich szczepionek, jednak przed typem C nie możemy skorzystać z takiego zabezpieczenia, ponieważ nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki, która by nas przed tym chroniła. Co najwyższej możemy poświęcać większą uwagę przy wyborze gabinetów kosmetycznych, tatuażu, fryzjerów czy stomatologów, aby mieć pewność, że idziemy tam, gdzie faktycznie dba się o czystość i sterylizację narzędzi.

Rozpoznanie nie jest łatwe

Musimy również wiedzieć, że rozpoznanie choroby również nie należy do najłatwiejszych zadań. Z jednej strony dzieje się tak dlatego, że w pierwszej fazie może ona przebiegać całkowicie bezobjawowo, a więc nawet przez kilka kolejnych lat możemy nie być świadomi, że jesteśmy nosicielami tego wirusa. Później możemy mieć do czynienia z takimi objawami jak gorączka, ból stawów czy osłabienie, które bardzo łatwo można pomylić z innymi chorobami, co dodatkowo opóźni prawidłowe rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Dopiero w późniejszej fazie mogą pojawić się przebarwienia moczu i kału, czy w końcu żółtaczka, która jest najlepiej rozpoznawanym objawem tej choroby. Ale przy podejrzeniu, że mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, możemy wykonać biopsję wątroby, która pokaże nam stopień uszkodzenia tego narządu. Będziemy mogli również pobrać krew, aby na jej podstawie ocenić stan naszego organizmu. Warto również określić genotyp i podtyp wirusa, bo od nich również będzie zależał sposób naszego leczenia.

Jak leczyć?

Jeżeli już wiemy, że jesteśmy zarażeni wirusowym zapaleniem wątroby typu C, to jak najszybciej powinniśmy rozpocząć odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy zastosować leki, które będą miały za zadanie przyhamować rozmnażanie się tego wirusa i jego dalsze rozprzestrzenianie się.

Jednym z leków jest interferon, który charakteryzuje się dość długim okresem półtrwania w organizmie. Drugim lekiem jaki jest tutaj stosowany jest rybawiryna, która stosowana jest razem z interferonem w przypadku przewlekłej choroby. Oczywiście podczas leczenia należy wykluczyć alkohol i nikotynę, dbać o lekką dietę, ograniczyć aktywność fizyczną. Mimo wszystko, jeśli dojdzie do marskości wątroby, konieczny będzie jej przeszczep. Warto wiedzieć jak powinno wyglądać leczenie podczas wirusowego zapalenia wątroby typu C. Dodatkowo pamiętajmy, że im wcześniej się ono zacznie, tym większa będzie szansa, że uda się je zakończyć sukcesem.