Wirusowe zapalenie wątroby u dzieci

Jeżeli interesujemy się zagadnieniem związanym z wirusowym zapaleniem wątroby, to musimy wiedzieć, że może ono występować nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, jak można się nim zarazić, żeby jak najlepiej chronić dziecko, ale również powinniśmy wiedzieć jak może się objawiać, aby móc jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie.

Drogi zakażenia są ważne

Przede wszystkim powinniśmy tutaj powiedzieć, że należy wiedzieć, w jaki sposób można się zarazić konkretnym typem wirusowego zapalenia wątroby, bo wówczas będziemy wiedzieli, na co należy zwracać szczególną uwagę. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typuA, zarażamy się nim przez zanieczyszczenia. To oznacza, że wystarczy wypić zakażoną wodę, zjeść zakażoną potrawę, albo mieć bezpośredni kontakt z chorym, który nie dostatecznie dba o swoją higienę. Dlatego tak ważne jest to, aby pilnować co dziecko je, gdzie je i co pije.

Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że dane jedzenie czy picie może być zakażone, to powinniśmy pilnować, aby dziecko nie miało z nimi kontaktu. W przypadku dzieci do 6 roku życia choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Jeśli dziecko jest starsze, może pojawić się ból brzucha, biegunka, brak łaknienia czy nudności. Leczenie w takim przypadku będzie się opierało przede wszystkim na lekkiej diecie i dużej ilości odpoczynku.

Jak jeszcze można się zarazić?

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, do zakażenia może dojść przez kontakt z krwią osoby zarażonej. To oznacza, że matka może zarazić dziecko jeszcze podczas porodu.

Tym bardziej, że choroba ta bardzo często przez długi czas nie daje żadnych objawów, a to oznacza, że matka może nawet mnie wiedzieć, że jest nosicielem tego wirusa i w pewnym sensie stanowi zagrożenie dla swojego dziecka. Aby ograniczyć tego typu przypadki, obowiązkowe jest badanie mające wykazać czy w ciele matki jest antygen Hbs, jednak jest ono wykonywane dopiero w okolicach 37 tygodnia ciąży, jeśli więc poród nastąpi szybciej, to lekarze nie będą wiedzieli, że potrzebne są specjalne procedury, które będą miały ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia dziecka, możliwie najbardziej jak się da. Jeśli jednak do tego zarażenia dojdzie, to konieczne będzie podanie odpowiednich leków, zwłaszcza w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Natomiast już w pierwszej dobie życia dziecko otrzymuje szczepienie, które ma je chronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Warto wiedzieć jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby, jak można się przed nim bronić, jak wyglądają objawy i jego leczenie. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym łatwiej będzie sobie poradzić z tym wirusem.