Nasza wiedza na temat różnych szczepień i chorób jest coraz większa, jednak czasami okazuje się, że nadal jest niewystarczająca. Dlatego niejednokrotnie potrzebne są różnego rodzaju akcje społeczne, które będą pokazywały nam jak ważne jest to, abyśmy się szczepili, ale również żebyśmy wiedzieli, kiedy i jak możemy się zarazić niektórymi chorobami. To też pozwoli nam na unikanie szczególnie groźnych sytuacji, zwłaszcza jeśli mamy taką możliwość. Dlatego też, dobrze że 2 razy do roku organizowana jest taka akcja jak Żółty Tydzień mająca na celu szerzenie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A i B.
Tym bardziej, że możemy się tutaj zetknąć nie tylko z teorią, ale również i z praktyką.
Czego się dowiadujemy?
Jeżeli weźmiemy udział w takiej akcji jak ta związana z Żółtym Tygodniem, to będziemy mieli możliwość poszerzenie swojej wiedzy na dany temat. To oznacza, że dowiemy się jak wielu ludzi choruje na żółtaczkę, w jaki sposób można się przeciwko niej bronić, ale również będziemy mogli zyskać informacje, w jaki sposób można się nią zarazić. Jeśli chodzi o wzw typu B, to zarażamy się nią przez kontakt z krwią albo wydzielinami zarażonej osoby.
To oznacza, że możemy się zarazić przez kontakt seksualny, u kosmetyczki i w studiu tatuażu jeśli nie będzie miała miejsca prawidłowa sterylizacja narzędzi, możemy się też zarazić u stomatologa, w szpitalu czy dziecko może się zarazić od matki, tym bardziej że nie zawsze musi ona posiadać wiedzę, że jest nosicielem tego wirusa. Dlatego też, tak ważne jest to, aby wskazywać ludziom możliwe zagrożenia, bo wówczas będą mieli chociaż minimalną szansę na to, aby bronić się przed możliwością zarażenia tym wirusem.
Co się dzieje podczas akcji
Ale akcje związane z Żółtym Tygodniem to nie tylko wiedza teoretyczna, która może szybko wyparować. To również podejmowanie różnego rodzaju działań, mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania.
Dlatego w placówkach służby zdrowia, które przystąpią do tej akcji, można się zaszczepić. Możemy wówczas skorzystać ze szczepionki skojarzonej, która pozwala na zaszczepienie się przeciwko obydwóm typom tego wirusa, wówczas podawane są 3 dawki. Albo możemy skorzystać tylko ze szczepień przeciwko wzw typu A i otrzymamy 2 dawki w odstępie 6 – 12 miesięcy. Albo tylko przeciw wzw typu B i wówczas też otrzymujemy 3 dawki.
Co więcej, w ramach tego tygodnia, możemy mieć wszystkie dawki szczepień w niższych cenach, niż to zazwyczaj ma miejsce. Warto zobaczyć czym jest Żółty Tydzień i jeśli tylko jest taka możliwość, to powinniśmy się przyłączyć do tej akcji.