Wirusowe zapalenie wątroby B

Jeżeli przyjrzymy się rozpisce, która odnosi się do szczepień obowiązkowych w Polsce, to szybko się przekonamy, że znajdziemy tam szczepienia mające chronić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Co ważne, to szczepienie to musi być w odpowiednim momencie powtórzone, tak abyśmy mieli pewność, że w organizmie znajdują się właściwe przeciwciała i co więcej, we właściwej ilości.

Kiedy pierwsze szczepienie?

Jeżeli chodzi o dzieci, to pierwszą dawkę szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B otrzymują one już w pierwszej dobie życia.

Praktycznie nie ma żadnych większych przeciwwskazań do podania tej szczepionki, a jest ona niezwykle ważna. To dlatego, że nie zawsze matka zdaje sobie sprawę, że jest nosicielem tego wirusa. To oznacza, że istnieje spore zagrożenie, że może ona zarazić dziecko podczas porodu, albo w czasie karmienia piersią.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby dziecko jak najszybciej otrzymało pierwszą dawkę tego szczepienia, a następnie, żeby dostało jeszcze dawkę przypominającą. Warto tutaj podkreślić, że czasami wirusowe zapalenie wątroby typu B może się objawiać żółtaczką, jednak nie zawsze tak jest. Czasami objawy można mylić z przeziębieniem, a jeszcze innym razem, wirus może być uśpiony i nawet przez długie lata może nie dawać żadnych objawów.

Jednak kiedy dojdzie już do jego uaktywnienia, wówczas może spowodować problemy z wątrobą, takie jak chociażby jej marskość.

Jak się można zarazić?

Mówiąc o jakichś chorobach, zazwyczaj zastanawiamy się nad tym, jak się można nimi zarazić. Chodzi o to, abyśmy w razie możliwości, mogli tego typu sytuacje ograniczyć do minimum.

Dlatego warto mieć świadomość, że wirusowe zapalenie wątroby typu B można złapać poprzez kontakt z krwią albo innymi płynami ustrojowymi chorej osoby, może do tego doprowadzić poród, stosunek seksualny, albo wykonywanie tatuażu w studiu, które niedostatecznie dba o higienę i sterylizację swoich narzędzi. Jednak tak naprawdę nie jesteśmy w stanie chronić się przed wszystkimi możliwymi miejscami zarażenia, a to oznacza, że poważnie trzeba się zastanowić nad szczepieniem, bo tylko ono zapewnia pewną ochronę przed tą chorobą. Warto zobaczyć z czego możemy tutaj skorzystać.

Im więcej będziemy wiedzieli o tej chorobie, tym mniej będziemy mieli wątpliwości, że powinniśmy się przeciwko niej zaszczepić. Warto popatrzeć, bo czasami organizowane są akcje informujące, podczas których te szczepienia można otrzymać w niższej cenie.