Wirusowe zapalenie wątroby typu C leczenie

Nawet jeżeli wiemy jak profilaktycznie przeciwdziałać jakiejś chorobie, to i tak nie możemy mieć pewności, że nigdy na nią nie zachorujemy. Zwłaszcza jeśli mają nas przed nią chronić jedynie nasze działania, ponieważ nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki, która mogłaby nas chronić przed zarażeniem tą chorobą. Właśnie taka sytuacja dotyczy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Nie ma skutecznej szczepionki ochronnej, możemy tylko sami próbować się przed nią chronić znając sposoby zarażenia tą chorobą. Wtedy dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy i jak wygląda leczenie, bo wówczas dostatecznie szybko będziemy mogli podjąć odpowiednie działania.

Nie jest łatwo rozpoznać

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że wirusowym zapaleniem wątroby typu C można się zarazić poprzez kontakt z nawet niewielką ilością krwi zakażonego.

To oznacza, że wystarczy wizyta u kosmetyczki, w studiu tatuażu czy nawet u stomatologa, gdzie narzędzia nie będą dostatecznie sterylizowane, aby mogło dojść do zarażenia tą chorobą. Niestety, przez bardzo długi czas może ona nie dawać żadnych objawów, a więc nawet nie będziemy wiedzieli, że jesteśmy chorzy i zarażamy innych. Z biegiem czasu może się pojawić osłabienie, bóle stawów, czy gorsze samopoczucie, ale objawy te mogą być mylone z innymi chorobami. Najlepiej jeśli przeprowadzimy badania krwi, albo poddamy się biopsji wątroby, dzięki czemu będzie można określić jej stan i to czy zaraziliśmy się tym wirusem czy jednak nie.

Jak wygląda leczenie?

Jeżeli już wiemy, że mimo wszelkiej ostrożności zaraziliśmy się wirusowym zapaleniem wątroby typu C, to warto się dowiedzieć jak będzie wyglądało nasze leczenie. Przede wszystkim będą nam podawane leki, które stosowane są doustnie.

Niestety czas takiego leczenia waha się od 6 do 12 miesięcy, a jego skuteczność oscyluje w okolicach 50%. Dodatkowo w licznych przypadkach pojawiają się objawy niepożądane. Od jakiegoś czasu podawane są również inne leki, które również przyjmowane są doustnie, a czas leczenia w ich przypadku wynosi 12 – 24 tygodni. Jeśli jednak dojdzie już do marskości albo raka wątroby, to jedynym ratunkiem dla chorego może się okazać przeszczep tego narządu. Dlatego też warto jak najszybciej wykryć obecność tego wirusa i podjąć odpowiednie leczenie, bo może się okazać, że wtedy uda się uniknąć tej najgorszej sytuacji. Koniecznie zobaczmy z jakich rozwiązań tutaj możemy skorzystać.

Jednak żeby móc zacząć odpowiednie leczenie, musi być najpierw postawiona prawidłowa diagnoza, a żeby tak było muszą być właściwie rozpoznane objawy.